Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Historia / As Pik – karta śmierci jako element wojny psychologicznej.

As Pik – karta śmierci jako element wojny psychologicznej.

Zwiększenie morale żołnierzy może znacznie przechylić szalę zwycięstwa. Jeżeli w tym samym czasie obniżysz je u przeciwnika, trafiłeś „jackpot”. As Pik jako karta śmierci była jednym z psychologicznych sposobów mających wpływ na morale żołnierzy.

As Pik był używany przez żołnierzy amerykańskich wojsk podczas II Wojny Światowej. Jednostka „506th Infantry Regiment” miała namalowany symbol Asa Pik na hełmach. W tym przypadku miał symbolizować szczęście poprzez skojarzenie z pomyślnym zagraniem w kartach. Innych kolorów asa używano w celu oznaczenia żołnierzy różnych pułków.

As Pik w Wojnie wietnamskiej.

Podczas Wojny wietnamskiej legenda o Asie Pik zaczęła się formować wśród amerykańskich żołnierzy. Wierzyli oni, że ten symbol w wietnamskiej kulturze ma budzić strach i nieszczęście. Przekonanie było całkowicie błędne, ale nie przeszkodziło to w uzyskaniu popularności wśród armii.

Kartę umieszczano w ustach pokonanych żołnierzy Wietkongu, jako przestrogę dla innych. W lutym 1966 roku dwóch poruczników poprosiło jedną z Amerykańskich firm o przysłanie tysiąca talii kart tylko z Asem Pik. Zdarzało się, że karty rozrzucano na polach bitwy. Media głosiły nawet, że bombowce mogły oczyścić teren szybciej, zrzucając asy zamiast bomb.
Pomimo tego, że tak naprawdę karty nie budziły strachu w silach Wietkongu, odegrały znaczną rolę w podniesieniu morale żołnierzy USA.

Kart do identyfikacji członków reżimu Husseina
U.S. Army photo by Sgt. Karen Sampson

W roku 2003 podczas II wojny w Zatoce Perskiej rozdano żołnierzom USA karty mające pomóc w identyfikacji najbardziej poszukiwanych członków reżimu Saddama Husseina. Hussein otrzymał kartę As Pik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *