Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Ludzie / David Hahn. Historia radioaktywnego harcerza.

David Hahn. Historia radioaktywnego harcerza.

Znak radioaktywności
Photo by Stephen Korecky on Foter.com / CC BY-ND

David Hahn urodzony w 1976 już od małego miał zamiłowanie do nauki a w szczególność do chemii. Jako dziecko znalazł książkę ojca zatytułowaną „The Golden Book of Chemistry Experiments” (Złota księga eksperymentów chemicznych) i postanowił wykonać wszystkie zawarte w niej eksperymenty. Książka pochodziła z lat 50. XX w. i można powiedzieć, że nie wszystkie informacje były zgodne ze współczesnymi standardami bezpieczeństwa. David postanowił także zebrać wszystkie pierwiastki z tablicy Mendelejewa… nawet te radioaktywne.

„Radioactive Boy Scout”

Radioactive Boy Scout - David Hahn
Źródło: Nieznane (Google)

Hahn był tak zafascynowany chemią, że podczas swojej harcerskiej przygody postanowił zdobyć odznakę z „Energii Atomowej”. Aby otrzymać odznakę, zbudował mały model reaktora atomowego, aby pokazać, na jakiej zasadzie on działa. Prawdopodobnie w tym momencie fascynacja przemienia się w obsesje. David Hahn wpadł na pomysł wybudowania prawdziwego reaktora powielającego (reaktor jądrowy, u którego masa powstałych izotopów rozszczepialnych jest większa od tych, które uległy zużyciu).

Można pomyśleć, że to niemożliwe a bez odpowiednich radioaktywnych materiałów nic nie zdziała. Otóż wszystko, co potrzebował, było praktycznie na wyciągnięcie ręki. Ameryk uzyskał z detektorów dymu, tor ze starych lamp kempingowych, tryt z celników strzeleckich. Udało mu się nawet zdobyć pierwiastek promieniotwórczy rad, który znajdował się na wskazówkach świecących starych zegarów. Jego „reaktor” został zbudowany z ołowiu, do oczyszczenia toru użył litu zebranego z baterii wartych 1000 dolarów. Aby zdobyć jeszcze więcej radioaktywnych pierwiastków, Hahn podszywał się pod nauczycieli albo naukowców i pisał listy do amerykańskiego urzędu dozoru jądrowego o pomoc w uzyskaniu potrzebnych materiałów.

David Hahn chciał stworzyć reaktor powielający, używając izotopów niskiego szczebla do przekształcenia toru i uranu w rozszczepialne izotopy. W ostateczności jego urządzenie nie było reaktorem, ale i tak poziom radiacji był 1000-krotnie większy niż naturalnie. David zaalarmowany wysokim poziomem promieniowania, które odpierał (używając licznika Geigera) nawet kilkadziesiąt metrów dalej, zaczął pośpiesznie rozmontowywać urządzenie. Następnie wpakował wszystko do bagażnika z zamiarem zakopania. W tym samym czasie policja otrzymała zgłoszenie, że ktoś prawdopodobnie kradnie opony i w ten sposób funkcjonariusz zatrzymał Davida. Od razu przyznał się, że posiada radioaktywne rzeczy w bagażniku a policjant, obawiając się, że to jakaś „brudna bomba” wezwał FBI. Matka Davida usłyszawszy o aresztowaniu w obawie, że syn może mieć problemy, wyrzuciła parę rzeczy z szopy do śmietników na całej ulicy.

Służby rozmontowały całą szopę, podwórko poddano kwarantannie, a wszystkie rzeczy przeniesiono do ośrodka zajmującego się składowaniem radioaktywnych odpadów w Utah. Szacuje się, że kilka tysięcy osób zostało narażonych na podwyższony poziom promieniowania przez „zabawy” harcerza.

David Hahn zmarł w wieku 39. Jego śmierć była przypadkowa i związana z nadużyciem alkoholu i narkotyków.

Sprawdź także

kraty w więzieniu.

Kiedy ucieczka z więzienia nie jest nielegalna?

Ucieczka z więzienia do główna fabuła serialu Prison Break. Prawdopodobnie akcja mogłaby być ciekawsza, jeżeli rozgrywałaby się w jednym z tych państw: Niemcy, Meksyk lub Austria. Dlaczego? Ponieważ ucieczka z więzień w tych państwach jest legalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *