Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Geografia / Dlaczego mapy Chin są błędne.

Dlaczego mapy Chin są błędne.

Niedokłądna mapa Chin

Chiny. Idealne miejsce dla turystów, szczególnie tych poszukujących nowych wrażeń smakowych. Dlaczego więc mapy Chin są błędne? Czyżby rząd nie chciał turystów w swoim państwie, a może jest inny powód?

Google maps natomiast to idealne narzędzie dla turystów niestety nie możesz na nim polegać w Chinach. Pomijając fakt, że google maps jest zbanowane w Chinach, jeżeli się uprzesz możesz korzystać z VPN-a i ominąć tę blokadę. Proszę się nie zdziwić, jeżeli mapa zaprowadzi cię na środek ulicy tam, gdzie powinien być twój hotel albo jeżeli włączając obraz satelitarny most, na którym stoisz, urywa się i zostaje przesunięty kilkadziesiąt metrów w lewo.

Mapa Chin
Droga z restauracją na środku rzeki.

Według prawa Chińskiej Republiki Ludowej (dokładnie: Surveying and Mapping Law of the People’s Republic of China) tworzenie map lądowych, wodnych I powietrznych bez pozwolenia Chińskiego rządu jest nielegalne i karane finansowo (~275 tysięcy). Jeżeli kara finansowa nie zniechęci, dalsze oskarżenia kryminalne są nakładane. Od 2006 do 2011 Chiński rząd wszczął postępowania przeciwko 40 osobom, które chciały tworzyć mapy. Chiński rząd tłumaczy swoje działania dobrem ekonomicznym narodu oraz bezpieczeństwem narodowym.

Jest tylko 14 firm, które mają pozwolenie rządu na tworzenie map, nie będzie to nic dziwnego, jeżeli powiem, że wszystkie firmy są Chińskie.
Należy także zaznaczyć, że praktycznie wszyscy na świcie używają najpopularniejszego standardu GPS znanego także jako World Geodetic System 1984 albo WGS-845. Chiński rząd postanowił używać systemy powstałego podczas Zimnej Wojny, aby „wykiwać” zagranicznych wrogów. Algorytm o nazwie GCJ-02 specjalnie zniekształca prawidłowe dane i przesuwana jest o 50-500 metrów. Kolejnym problemem jest to, że dane przesuwane są w różnych kierunkach na różną odległość, przez co niemożliwe jest po prostu przesunięcie lokalizacji o kilkaset metrów w lewo, aby wszystko się zgadzało.

Wchodząc na google.cn możemy zauważyć, że na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza.

Mapa Chinn - google.cn
Źródło: google.cn

Niestety ta mapa też jest nieprawdziwa, otóż google postanowiło stworzyć niedokładną mapę używając systemu GCJ-02. Prościej mówiąc, niedokładny obraz satelitarny nakładany jest na niedokładną mapę.

Źródła: 1 2

2 komentarze

  1. 40 osobom a nie 40 osobą. Proszę ten błąd poprawić, bo nieco przeszkadza w merytorycznym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *