Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Historia / Golibroda. Historia kolorowego słupka.

Golibroda. Historia kolorowego słupka.

Logo golibrody
Źródło: amazon.com

Golibroda (ang. barber) i słynny kolorowy słupek. Chyba właśnie ten słupek jest pierwszym skojarzeniem z golibrodą. Nawet w Polsce są bardzo często spotykane. Zastanawiałeś się kiedyś jaka jest historia tych słupków i ich kolorów.

Aby ją poznać, trzeba cofnąć się do czasów średniowiecznych, gdy golibroda nie tylko strzygł brody i obcinali włosy. Był także chirurgiem i dentystą. Amputowali kończyny, stosowali zabiegi z pijawkami oraz upuszczali krew. Wierzono, że spuszczając złą krew, robi się miejsce dla nowej i zabieg ten stosowano na praktycznie wszystkie choroby od zarazy po przeziębienie.

Powodem, dla którego golibrodowie zostali chirurgami, był dekret wydany przez papieża Aleksandra III w roku 1163 zakazujący mnichom wykonywania takich zabiegów. Papież uznał, że takie praktyki są niegodne i sprzeczne z ideą kościoła.

Po przejęciu zajęcia mnichów golibroda po zabiegu spuszczania krwi wystawiał wypełnione krwią naczynie przed sklep w celu reklamowania swojej usługi. W przypadku wyrwanych zębów wieszali je w witrynie na sznurkach. W roku 1307 w Londynie takie praktyki zostały zakazane, a krwi należało się natychmiast pozbywać.

spiralny znak golibrody
Źródło: Nieznane (Google)

Podczas zabiegów spuszczania krwi pacjent trzymał metalową rurkę w celu uwydatnienia żył. Na końcu rurki znajdowała się często kula z pijawkami, a krew spływała do półokrągłej wazy. Po wykonanym zabiegu ręka pacjenta była bandażowana. Golibrodowie po zakazie postanowili owijać ową rurkę zużytym bandażem i wystawiać przed sklepem ponownie z celu reklamowania swoich usług. Z czasem słupki zaczęto malować na biało-czerwony kolor. Niedługo przed każdym salonem golibrody znajdował się taki słupek.

Kolor biały symbolizował czysty bandaż, czerwony zużyty, metalowa kulka u góry pojemnik na pijawki, a zaokrąglony spód pojemnik na krew. Spiralny ruch może symbolizować powiewanie bandaży na wietrze.

Z czasem zawód chirurga przeszedł w ręce zawodowców i golibroda mógł już tylko wyrywać zęby. Postanowiono oddać kolory biało-czerwony chirurgom a golibroda mógł używać biało-niebieskiego.
W Ameryce używa się biało-czerwono-niebieskiego słupka. Mówi się, że kolor niebieski symbolizuje patriotyzm Amerykanów albo kolor żył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *