Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Jedzenie / Homar: Dawniej jedzenie ubogich, dzisiaj rarytas.

Homar: Dawniej jedzenie ubogich, dzisiaj rarytas.

Homar na talerzu
Autor nieznany

Homar jest jednym z najczęściej zamawianych dań osób, które czeka wyrok śmierci w Amerykańskich więzieniach. Dlaczego kiedyś homara uwżano za jedzenie dla ubogich?

Mogłoby się to wydawać dziwne, zważywszy na fakt, że w XVII wieku homar gościł na więziennych stołach praktycznie codziennie i więźniowie uważali to za „dziwną i okrutną” karę.

Dlaczego więc więźniowie uważali homara za danie niewarte uwagi, dzisiaj zaś skazańcy wybierają je na swój ostatni posiłek?

Historia homara różni się w zależności od kraju, ale jedne co jest niezmienne. Homar był uznawany w wielu miejscach za jedzenie ubogich. W północnej Europie po ustaleniu dni wolnych od mięsa w niektórych religiach kościół zwiększył zapotrzebowanie na owoce morza i powoli homar wiązał się z dobrobytem. Często umieszczany był na obrazach, aby pokazać bogactwo.

Homar na obrazie
Jan Davidsz. de Heem. Still Life with Fruit and Lobster.

Kiedy w Europie homar był daniem elit, w Ameryce Północnej rdzenni Amerykanie używali go jako przynętę i nawóz. Koloniści skopiowali te pomysły i tak homar stał się jedzeniem dla ubogich, które także serwowano w więzieniach.

Dopiero w połowie XIX wieku wraz z rozwojem kolei homara zaczęto serwować pasażerom, którzy zaczęli powoli oswajać się do tego dania. Dużą rolę odegrało to, że homara zaczęto gotować żywego, dzięki czemu mięso smakowało inaczej (martwy homar zaczyna się szybko rozkładać i mięso się psuje).

Poławiacz homarów
Autor: Richard Schultz/Corbis

W trakcie II Wojny Światowej homar nie był racjonowany co, tylko zwiększyło popularność tego dania. Przez coraz większy popyt na homara cena drastycznie wzrosła.

Pomimo tego, że populacja homara jest duża przez trudności w połowach i regulacjach odnośnie do płci i wieku homara cena nadal jest wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *