Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Natura / Jerzyk zwyczajny potrafi lecieć prawie rok bez lądowania.

Jerzyk zwyczajny potrafi lecieć prawie rok bez lądowania.

jerzyk zwyczajny
Zdjęcie: inna_astakhova – Fotolia.com

Gatunek średniej wielkości ptaka (rozpiętość skrzydeł 40-44cm). Zamieszkuje prawie całą Europę, dużą część Azji oraz tereny północnej Afryki. Występuje również w Polsce na terenie całego kraju, najliczniej w dużych miastach oraz na Mazurach. Jedną z ciekawszych informacji jest to, że jerzyk zwyczajny potrafi lecieć prawie rok bez lądowania.

Każdego lipca opuszczają Europę i migrują do zachodniej i środkowej Afryki, aby powrócić za około 10 miesięcy w czerwcu. Pomimo tego, że lecą do Afryki większość jerzyków może nawet nie dotknąć powierzchni lądu.

Większość życia Jerzyk zwyczajny spędza w powietrzu. Pożywia się w powietrzu, kopuluję oraz śpi, nie dotykając ziemi. Ptak ten posiada długie skrzydła i nieproporcjonalnie krótkie odnóża, przez co ma trudności ze startem z płaskiej powierzchni, w szczególności młode mają problemy ze startem z ziemi. Z tego powodu jerzyki wykształciły się tak, aby, jak najdłuższą część swojego życia spędzać w powietrzu. Oczywiście większość czasu szybuje, największa zaś odnotowana prędkość pozioma to 111 km/h.

jerzyk zwyczajny w locie
Źródło: nieznane (google)

Szwedzkie maleństwo Hedenström w 2013 roku zamontowało na 19 jerzykach małe urządzenia monitorujące. Po dwóch latach jerzyki zostały ponownie złapane i można było odzyskać urządzenia, które monitorowały wysokość loty, przyśpieszenie i pozycje ciała, aby wiedzieć, kiedy leciały, a kiedy odpoczywały. Wyniki wykazały, że większość ptaków, praktycznie nie lądowała. Jeden jerzyk odpoczywał tylko przez 4 noce w lutym, aby później przez rok odpocząć zaledwie przez dwie godziny. Inne ptaki odpoczywały częściej, Hedenström uważają, że potrzebowali więcej odpoczynku, ponieważ nie odbyli jeszcze corocznej zmiany piór, albo miały jakieś problemy zdrowotne. Pomimo tego, że odpoczywały więcej nadal były to tylko kilkugodzinne odpoczynki. Najwięcej tylko 0,64% ich lotu zostało spędzone na stałym gruncie.

Inny badacz Szwajcarii Felix Liechti, w roku 2013 używając podobnej metody, tym razem na jerzyku alpejskim odkrył, że trzy ptaki najprawdopodobniej przeleciały 200 dni. Co było bardziej zaskakujące, zważywszy na to, że jerzyk alpejski jest znacznie większy i jego rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 57 cm.

Jerzyk zwyczajny ląduje na dłuższe okresy tylko w czasie lęgu i podczas wychowywania młodych.
W Polsce można spotkać je spotkać w okresie od końca kwietnia do połowy października, przeważnie przylatują w maju i odlatują już w sierpniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *