Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Ludzie / Kiedy ucieczka z więzienia nie jest nielegalna?

Kiedy ucieczka z więzienia nie jest nielegalna?

kraty w więzieniu.
Thomas Hawk/flickr/cc

Ucieczka z więzienia to główna fabuła serialu Prison Break. Prawdopodobnie akcja mogłaby być ciekawsza, jeżeli rozgrywałaby się w jednym z tych państw: Niemcy, Meksyk lub Austria. Dlaczego? Ponieważ ucieczka z więzień w tych państwach jest legalna.

Kraje te uznają, że ludzką naturą jest dążenie do wolności i akt ucieczki, nie jest uznawany za akt kryminalny, dzięki czemu ucieczka z więzienia nie jest nielegalna.

W Niemczech prawo to zostało zapoczątkowane w latach 80. XIX w. przez ówczesny parlament II Rzeszy Reichstag i jest w mocy do dzisiaj.

Pomimo tego, że w wyżej wymienionych krajach ucieczka z więzienia nie jest nielegalna i nie może zostać nałożona dodatkowa kara za ucieczkę, nadal możesz dostać dodatkowy wyrok za inne przestępstwa, które popełniłeś podczas ucieczki. Jeżeli przekupiłeś pracownika więzienia, ukradłeś samochód, pobiłeś strażnika, otrzymasz dodatkowe oskarżenia. Dla przykładu w USA za ucieczkę w zależności od przestępstw popełnionych w trakcie możesz dostać dodatkowo nawet 10 lat.

W meksyku strażnicy więzienni mają prawo zastrzelić uciekających więźniów. Wszystko jasne; wystarczy uciec z więzienia, nie łamiąc żadnych przepisów i nie dać się zastrzelić. Powiesz, że to niewykonalne. Nic mylnego.

Amerykański biznesmen Joe Kaplan zamknięty w meksykańskim więzieniu uciekł w roku 1971, nie popełniając ani jednego przestępstwa. Jego ucieczka była starannie zaplanowana tak, aby nie złamać żadnego prawa. Kaplan kupił helikopter, a nie wynajął tylko po to, żeby nie dostać zarzutów za sprzeniewierzenie wynajętej własności. Następnie przesiadł się do kolejnego zakupionego samolotu Cessna z wszelkimi dokumentami i poleciał do Kalifornii za wcześniejszą zgodą Federalnej Administracji Lotnictwa. Po wylądowaniu użył swoich prawdziwych danych osobowych, aby uniknąć kolejnych zarzutów. Następnie Kaplan zniknął na jakiś czas i ani Meksykański rząd, ani FBI nie potrafili go zlokalizować. Joe Kaplan nigdy nie powrócił do więzienia.

Sprawdź także

tabletki

Opioidy i kryzys w USA, który mógł być zażegnany.

Opioidy i związany z nimi kryzys Stanów Zjednoczonych to dobry przykład długotrwałego problemu uzależnień, który zapoczątkowało kilka firm farmaceutycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *