Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Kosmos / Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma być wielkim następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Zapewni znacznie większą rozdzielczość oraz czułość, dzięki czemu pozwoli badaczom lepiej zrozumieć formowanie się galaktyk, gwiazd, planet oraz innych zdarzeń powstających w naszym wszechświecie.

Słabe początki

Wczesne projekty teleskopu zaczęły się już w roku 1989, później NASA przejęła program i nadała mu nazwę „Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba” na cześć drugiego dyrektora NASA. Miał on odgrywać dużą rolę w programie Apollo. Czas powoli upływał, a teleskop przechodził kolejne zmiany. Projekt na początku miał kosztować 500 milinów USD a firmy Lockheed Martin i TRW miały odpowiadać za teleskop.

W roku 2005 NASA zrozumiała, że oryginalny projekt nie ma szans powstać i postanowiła zacząć od nowa. Budżet szacowano na 4,5 miliarda USD i teleskop miał znaleźć się na orbicie w 2013 roku. Jak się możecie domyślić, plan się nie powiódł. Pomimo tego, że projekt nie dotrzymał żadnego terminu najważniejsza rzecz, czyli budowa teleskopu przebiegała prawidłowo. W 2011 NASA znowu zmieniła plany i budżet miał wynosić 8,8 miliarda USD i data startu na 2017 rok. Następnie przełożono go znowu na 2018, a dzisiejsza planowana data jest na rok 2021, a budżet ma wynieść 9,66 miliarda USD.

Budowa

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest zbudowany z 18 heksagonalnych luster, a połączona średnica ma wynieść 6,5 metra. Lustra pokryte są cienką warstwą złota, co umożliwi odbijanie promieniowania podczerwonego. Średnica będzie 2,5 razy większa od teleskopu Hubble’a. Teleskop musi pracować w niższych temperaturach (około −220 °C), aby móc bez zakłóceń obserwować promieniowanie podczerwone. Aby promieniowanie słoneczne nie przeszkadzało w odczytach, postanowiono stworzyć specjalną osłonę. Składa się ona z pięciu warstw, stworzonych ze specjalnego rodzaju polimeru, a po rozłożeniu ma mieć wielkość ponad 21 × 14 metrów. Dzięki usytuowaniu teleskopu w punkt Lagrange’a L,2 będzie on cały czas zasłonięty przed większością ciepła, jakie wydziela Słońce przez Ziemie.

Teleskop jest tak duży, że aktualnie nie ma tak wielkiej rakiety, aby dostarczyć go na orbitę. Dlatego stworzono go tak, aby rozłożył się całkowicie dopiero w kosmosie. Sam proces rozkładania zajmie 14 dni i jeżeli zawiedzie jakikolwiek element, misja zakończy się porażką.
Teleskop jest stworzony na 5 lat pracy z myślą o przedłużenie do 10 lat. Niestety nie będzie możliwe utrzymanie go tak długo, jak Hubble’a ponieważ punkt L2 znajduje się w tak zwanej orbicie Halo i od czasu do czasu potrzebna będzie zmiana kursu, a do tego oczywiście potrzebne jest paliwo.

Pomimo tego, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest ciągle opóźniany, można śmiało powiedzieć, że społeczeństwo astronomów i kosmologów z niecierpliwością czeka na pierwsze dane od następcy Hubble’a.

Sprawdź także

Srebrna taśma

Srebrna taśma, nawet NASA uważa, że jest niezbędna.

Jeżeli coś się rusza, a nie powinno, użyj srebrnej taśmy; jeżeli nadal się rusza to …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *