Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Świat / Lotniskowce. Projekcja siły w dzisiejszych konfliktach.

Lotniskowce. Projekcja siły w dzisiejszych konfliktach.

Aircraft Carriers USA
Photo by Commander, U.S. 7th Fleet on Foter.com / CC BY-SA

Lotniskowce to jedne z największych okrętów wojskowych na świecie. Aktualnie jest tylko 19 lotniskowców przystosowanych do startów samolotów ze sztywnymi skrzydłami. Chiny, Tajlandia, Indie, Rosja, Francja, Wielka Brytania posiadają po jednym. Włochy dwa a Stany Zjednoczone 11 największych lotniskowców na świecie. Do obsługi tak wielkich okrętów potrzeba około 6000 ludzi.

Z uwagi na to, że główną bronią lotniskowców są właśnie samoloty, niektóre okrętu są w stanie wypuszczać myśliwce co 30 sekund, oczywiście posiadają także rakiety i działa maszynowe. Zważywszy na to, że takie okręty są słabo przygotowane do odparcia ataków, praktycznie nigdy nie podróżują same. W zależności od misji lotniskowcu mogą towarzyszyć jeden krążownik, dwa niszczyciele, łódź podwodna i statek zaopatrzeniowy. Ten ostatni pełni ważną funkcję w życiu pozostałych okrętów. Wszystkie amerykańskie lotniskowce i jeden francuski są zasilane energią atomową, co oznacza, że mogą teoretycznie płynąć przez 25 lat. Dlatego zaopatrzenie jest głównie w postaci jedzenia i paliwa dla myśliwców. Jeżeli trzeba uzupełnić wyposażenie i zapasy właśnie statek zaopatrzeniowy dostanie taką misję.

Życie na lotniskowcu.

Lotniskowce posiadają własne adresy pocztowe, a wysyłka kosztuje dokładnie tyle samo co standardowa przesyłka, nie ważne, gdzie znajduje się okręt. Przesyłka jest najpierw wysyłana do zaprzyjaźnionego kraju, gdzie jest odpierana przez statek albo samolot zaopatrzeniowy.

Aircraft Carriers
Źródło: nieznane (Google)

Lotniska pasażerskie potrafią mieć długość kilku kilometrów długości, najdłuższy lotniskowiec (Gerald R. Ford) liczy 337 metrów. W jaki więc sposób myśliwce mogą startować z tak krótkiego pasa, jakim jest nie długość całego okrętu, ale tylko 99 metrów? Amerykańskie lotniskowce i jeden francuski posiadają systemy wyrzucające albo lepiej popychające samoloty i potrafią w ciągu 3,4 sekund rozpędzić pojazd do prędkości umożliwiającej start. Reszta posiada zaokrąglone pasy, które umożliwiają starty lżejszych samolotów. Większe lotniskowce posiadają hangary pod pokładem, które mogą pomieścić nawet 100 samolotów, a dostarczane na pokład są za pomocą specjalnych wind.

Praca na pasach startowych jest bardzo dynamiczna i aby jak najbardziej usprawnić start samolotów, wprowadzono system kolorowych kamizelek. Każdy kolor odpowiada za określone stanowiska jak np.: nawigacja kolor żółty, niebieski – asystenci, czerwony – amunicja, fioletowy – paliwo itd.

Na okręcie żyje około 6000 ludzi, połowa ma prace związane z prowadzeniem okręty, 2500 jest odpowiedzialna za wszystko to, co jest związane ze startem samolotów. Reszta ma inne prace administracyjne. Lotniskowce posiadają małe sklepy, siłownie, fryzjera i inne rozrywki potrzebne do normalnego funkcjonowania załogi.

Cel lotniskowców.

Niektórzy zaczęli się zastanawiać jaką rolę odgrywają lotniskowce we współczesnym świecie. Oprócz USA, państwa posiadające te statki używają ich podczas konfliktu, treningu albo są zadokowane w portach. Amerykanie używają lotniskowców jako projekcja siły. Kilka tych statków praktycznie zawsze jest na misjach. Według prawa międzynarodowego taki lotniskowiec może swobodnie zatrzymać się w odległości 22 km od dowolnej granicy lądowej kraju. USS Ronald Reagan w 2018 roku wrócił po 4 miesiącach krążenia po Morzu Południowochińskim, gdzie Chiny próbują przejąć kontrolę militarną. Lotniskowiec przez 4 miesiące nie robił nic oprócz bycia na miejscu. W 2017 roku USA wysłało trzy lotniskowce na Morze Japońskie w momencie, gdy napięcie z Koreą Północną było duże.

Pomimo tego, że lotniskowce nie są niezniszczalnymi okrętami odgrywają ważną rolę w dzisiejszych konfliktach. USA planuje wprowadzić kolejne 10 do służby zaś Chiny, Indie i Anglia po jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *