Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Geografia / Najkrótsza lądowa granica pomiędzy dwoma państwami?

Najkrótsza lądowa granica pomiędzy dwoma państwami?

Peñón de Vélez de la Gomera
Peñón de Vélez de la Gomera ( Ignacio Gavira – Praca własna )

8,893 km. Tyle wynosi najdłuższa granica pomiędzy dwoma państwami dzieląca Kanadę i Stany Zjednoczone. Znana informacja i nie można jej uznać za ciekawostkę. Jaka zatem jest najkrótsza lądowa granica.

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule może być trochę ciekawsze. Wielu z was pomyśli o granicach takich państwach jak Watykan-Włochy (~3,2 km) czy Gibraltar-Hiszpania (~1,2 km). Pomimo tego, że 1,2 km wydaje się niewielką odległością co powiecie na 85 metrów? Tyle wynosi granica pomiędzy jednym z terytoriów Hiszpanii a Maroko. Peñón de Vélez de la Gomera jest jednym z trzech garnizonów Hiszpańskich znajdujących się na wybrzeżu Maroka.

Do roku 1934 garnizon nie mógłby być zaliczony jako najkrótsza lądowa granica. Do 1934 roku Peñón de Vélez de la Gomera była wyspą. Jednak po jednym ze sztormów ilość piasku narzucona pomiędzy mały przesmyk była tak duża, że połączyła wyspę z lądem. Po 1956 Maroko odzyskało niepodległość i oficjalnie ten skrawek lądu stał się najkrótszą granicą lądową pomiędzy dwoma państwami.

Oczywiście było kilka prób zbrojnego przejęcia terytorium przez Maroko. Ostatni incydent miał miejsce w roku 2012, kiedy to grupa siedmiu aktywistów wbija flagę Maroka na terenie garnizonu. Hiszpańscy żołnierze aresztowali czterech aktywistów, jednym z nich był burmistrz Marokańskiego miasteczka Beni Ansar.

Na terenie znajduje się lądowisko dla helikopterów, a przed samą granicą jest restauracja przeznaczona dla turystów.

Helikopter
Helikopter na Peñon de Vélez de la Gomera / Hiszpańskie ministerstwo obrony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *