Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Ludzie / Największe organizacje przestępcze w USA.

Największe organizacje przestępcze w USA.

Mara Salvatrucha
Gang Mara Salvatrucha

Stany Zjednoczone to duże państwo z liczbą ludności przekraczającą 327 milionów. Ciekawostką może być informacja, że ponad 1 milion obywateli należy do jednego z kilkudziesięciu tysięcy gangów, które działają na terenach USA. Warto zaznaczyć, że istnieją różne typy gangów: międzynarodowe i lokalne gangi uliczne, więzienne, motocyklowe, etniczne i zorganizowane gangi kryminalne.

Oczywiście gang gangowi nierówny dlatego skupię się na kilku największych i najpopularniejszych organizacjach przestępczych, których główną siedzibą są Stany Zjednoczone.

  • Latin Kings
  • MS-13
  • Bloods
  • Crips
  • 18th Street gang
  • Hells Angels
Logo Latin Kings

Jeden z największych Hiszpańsko-Latynowskich gangów na całym świecie. Powstał w 1954 roku w Chicago. Początkową ideą było przeciwdziałanie uprzedzeniom rasowym. Pomimo tego, że członkowie gangu nazywają siebie Latin Kings (Latynoscy Królowie) aktualnie do organizacji przyjmowani są ludzie wszystkich nacji.

Wielkość gangu szacuje się na 20,000-35,000 członków. Ich rywalem jest m.in. MS-13, który także jest na liście.

Tatuaż Mara SalvatruchaMara Salvatrucha (MS-13) to międzynarodowa grupa przestępcza założona w Los Angeles w latach 80. XX w.

Grupa została założona, aby chronić salwadorskich imigrantów przed innymi gangami zlokalizowanymi w okolicach Los Angeles. MS-13 posiada około 10,000 członków w samym USA oraz 30,000-50,000 na całym świecie m.in. w Kulumbia, Korei Południowej, Francji, Australii, Peru, Egipcie, Ekwadorze i Kubie.

Zajmują się szeregiem kryminalnych działań, w tym: podpalenia, wymuszenia, porwania, pranie pieniędzy czy prostytucja. W 2005 National Geographic ukazało MS-13 w dokumencie zatytułowanym „World’s Most Dangerous Gang”.

Znak Crips
Znak członków

Gang uliczny założony we wczesny latach 70 XX w. w celu ochrony przed gangiem Crips w Los Angeles. Szacuje się, że liczba członów może wynosić 7,000-30,000. W skład wchodzą głównie Afroamerykanie. Są aktywni w 123 miastach na terenie 33 stanów. Głównym dochodem tej organizacji jest dystrybucja kokainy i marihuany. W mniejszym stopniu rozpowszechnianie metaamfetaminy, heroiny i PCP. Oczywiście inne kryminalne aktywności takie jak: napaści, kradzieże, wymuszenia, strzelaniny z samochodów (ang. drive-by shootings) popularnie używane w przypadku walk terytorialnych lub w celu popełnienia morderstwa.

Znak Bloods
Florida Department of Corrections

Jeżeli mówi się o Bloods nie można pominąć gangu Crips. Właśnie te dwa gangi są odpowiedzialne za największą liczbę morderstw związanych z działalnością gangsterską w Los Angeles. Operują w 221 miastach w 41 stanach w liczbie 30,000-35,000 głównie Afroamerykanie. Największe skupisko członków znajduje się w Kalifornii, Teksasie i Oklahoma.

18th street gang
U.S. Immigration and Customs Enforcement

Jeżeli ktoś ma się równych MS-13 w trym zestawieniu to właśnie 18th Street Gang. W głównej mierze w skład wchodzą Latynosi z Meksyku i Centralne Ameryki, ale baza operacyjna, jak i miejsce „narodzenia” gangu pozostaje Los Angeles. Założona w latach 60. XX w. liczy 30,000-50,000 członków. Są rywalami z MS-13, Bloods, Crips.

Hells Angels
Zdjęcie: Scott Olson

Hells Angels to prawdopodobnie najpopularniejsza grupa motocyklowa, którą założono niedługo po zakończeniu II Wojny Światowej przez weteranów. Posiadają własną stronę internetową (www.hells-angels.com) i są obecni w 58 krajach w łącznej liczbie 466 oddziałów (ang. Charters). Oficjalnie klub istnieje tylko po to, aby zrzeszać fanów motocykli. Nie można pominąć jednak faktów, że są znani z działalności przestępczej takiej jak: nielegalny handel narkotykami i bronią. Hells Angels posiadają także jeden ze swych oddziałów w Polsce.

Źródła: 1  2  3 4 5

Oczywiście gang gangowi nierówny dlatego skupię się na kilku największych i najpopularniejszych organizacjach przestępczych, których główną siedzibą są Stany Zjednoczone.

Sprawdź także

tabletki

Opioidy i kryzys w USA, który mógł być zażegnany.

Opioidy i związany z nimi kryzys Stanów Zjednoczonych to dobry przykład długotrwałego problemu uzależnień, który zapoczątkowało kilka firm farmaceutycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *