Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Ludzie / Opioidy i kryzys w USA, który mógł być zażegnany.

Opioidy i kryzys w USA, który mógł być zażegnany.

tabletki
Źródło: google

Opioidy i związany z nimi kryzys w USA to dobry przykład długotrwałego problemu uzależnień, który zapoczątkowało kilka firm farmaceutycznych

Opioidy to zróżnicowana grupa naturalnych lub syntetycznych substancji wiążących się z receptorami opioidowymi. W medycynie używane są jako m.in. jako lekarstwa na chroniczne bóle, zwalczanie kaszlu, duszności, biegunki, niewydolności krążeniowej. Opioidy, jak już wspomniałem, są bardzo zróżnicowanymi środkami, do najpopularniejszych należą, kodeina, morfina (obydwa uzyskiwane z opium) oraz ich półsyntetyczni krewni oksykodon czy heroina.

Opioidy należą do jednych z najbardziej uzależniających substancji znanych człowiekowi. W zależności od preparatu, częstotliwości zażywania czy metody podawania, uzależnienie psychiczne może pojawić się już po kilku dniach. Uzależnienie fizyczne pojawia się po znacznie dłuższym czasie regularnego przyjmowania. Przez specyficzne zjawisko zwanym „tolerancją na lek” osoba uzależniona musi zwiększać dawki, aby osiągną pożądany efekt.

We wczesnych lata 90 XX w. szacuje się, że około 100 milionów Amerykanów (1/3 populacji USA) cierpiało na chroniczne bóle. Taka sytuacja spowodowała, że rząd federalny, jak i firmy farmaceutyczne postanowiły rozpowszechnić użycie opioidowych substancji przeciwbólowych. W roku 2016 w Ameryce zostało wypisanych ponad 289 milionów recept na opioidy. Co ciekawe populacja Stanów Zjednoczonych to 327 milionów.

Jedną z firm, które zarobiły miliardy na sprzedaży opioidów jest Purdue Pharma, której właścicielami jest rodzina miliarderów – Sackler. Firma, która stworzyła takie leki jak MS Contin, Oxycontin i Ryzolt. Chciałbym skupić się na leku OxyContin, który wszedł na rynek w roku 1995 i taktyce rozprzestrzeniania leku przez Purdue. Firma opisywała lekarzom OxyContin jako mniej uzależniający lek przeciwbólowy, który może być przepisywany pacjentom na takie popularne schorzenia jak ból pleców czy kolan. Purdue wypuściła serie reklam zatytułowanych „I got my life back” (odzyskałem/am swoje życie), w których w pocieszający sposób zachęcała do zażywania leku. Poniżej wrzuciłem film z reklamami i konsekwencjami, z jakimi musieli się zmagać osoby występujące w nich.

Reklama Purdue
From one pain patient to another 1999 (Purdue Pharma, L.P.)

Oprócz tego firma wypuszczała filmy skierowane do osób, które mogą być mniej chętni do zażywania takiego silnego leku na potoczne schorzenia. Sugerując, że ryzyko uzależnienia jest znikome.

Perdue jako jedna z największych producentów niestety nie jest jedyną, która miała swój wkład w kryzys opioidowy w Ameryce. Cephalon musiał zapłacić 444 miliony dolarów ugody za złe reklamowanie leków. INSYS i ich lek zawierający fentanyl (100 razy silniejszy od morfiny) przeznaczony tylko dla pacjentów z rakiem. INSYS, stosując podejrzane taktyki, umożliwiał dostęp do leku normalnym pacjentom.

Raport federalny o środkach przeciwbolowych
Zródło: NBC

Rząd Federalny USA w roku 1992 napisał raport, w którym odniósł się do kilku mitów związanych z bólem i uzależnieniem. Jednym słowem uznali, że leki przeciwbólowe nie są uzależniające.

Sprawdź także

kraty w więzieniu.

Kiedy ucieczka z więzienia nie jest nielegalna?

Ucieczka z więzienia do główna fabuła serialu Prison Break. Prawdopodobnie akcja mogłaby być ciekawsza, jeżeli rozgrywałaby się w jednym z tych państw: Niemcy, Meksyk lub Austria. Dlaczego? Ponieważ ucieczka z więzień w tych państwach jest legalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *