Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Jedzenie / Prawdziwe wasabi. Dlaczego jest tak rzadko używane?

Prawdziwe wasabi. Dlaczego jest tak rzadko używane?

Wasabi na talerzu
Photo by jetalone on Foter.com / CC BY

Ponad 95% wasabi serwowanego w restauracjach sushi nie zawiera ani grama prawdziwego wasabi. Sztuczne wasabi robione jest głównie ze zmielonego chrzanu, proszku musztardowego, skrobi kukurydzianej i zielonego barwnika spożywczego. Czasami prawdziwe wasabi w postaci proszku jest dodawane w niewielkiej ilości do sztucznej pasty.

Prawdziwe wasabi – co to jest?

Prawdziwa pasta wasabi jest robiona poprzez starcie kłącza rośliny na tarce. Składniki, które nadają tej roślinie unikalny smak, szybko ulatniają się po jej starciu. Dosłownie po kilku minutach prawdziwe wasabi zmienia smak, dlatego też oglądając programy kulinarne, możesz zauważyć, że szef kuchni ściera wasabi zaraz przed podaniem dania.

Prawdziwe wasabi może przybierać trzy formy, oczywiście najbardziej pożądana jest świeża roślina, ale oprócz niej można znaleźć jeszcze:

  • Pastę wasabi zrobioną ze świeżego kłącza, które zamraża się zaraz po starciu. Po otwarciu należy ją trzymać w lodówce, znacznie lepsza od sztucznej.
  • Sproszkowane wasabi, które należy zmieszać z wodą i odczekać parę minut. Znacznie tańsza niż zamrożona pasta.

Dlaczego prawdziwe wasabi jest tak drogie?

Odpowiedź jest oczywista, wasabi jest bardzo trudne w uprawie. Potrzebuje ciągłego dostępu do wody źródlanej. Rośnie na kamienistym podłożu w zacienionych miejscach i toleruje temperaturę od 8 do 20 stopni Celsjusza. Zbyt duża wilgotność albo złe minerały w wodzie mogą powodować zły rozwój rośliny. Jest także podatna na choroby i szkodniki. Wasabi w największych ilościach hodowane jest w Japonii. Dostawy na rynek Europejski są z Anglii, gdzie firma „The Wasabi Company” ma swoje plantacje. Każda praca odbywa się ręcznie, co zwiększa koszty produkcji. Wasabi potrzebuje 18 miesięcy na dojrzenie a ostateczne cena oscyluje w okolicach 250$ za kilogram (~1000zł).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *