Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Ludzie / Sir Alfred. Człowiek, który spędził 18 lat na lotnisku.

Sir Alfred. Człowiek, który spędził 18 lat na lotnisku.

Sir Alfred terminal 1
Zdjęcie: Docpi – CC BY-SA 3.0 (wikipedia.org)

Sir Alfred dokładnie Mehran Nasseri to irański uchodźca, który żył na lotnisku Charles de Gaulle, terminal 1. Jeżeli uważasz, że już gdzieś o tym słyszałeś/aś to masz rację. Steven Spielberg nakręcił film pod tytułem „The Terminal” luźno nawiązujący do historii Sir Alfreda.

Nasseri mówi, że po śmierci ojca w 1972, rodzina poinformowała go, że jego prawdziwa matka nie była z Iranu, ale ze Szkocji i w związku z tym nie należy mu się spadek. Rodzinna odrzuciła go i Alfred i postanowił studiować w Wielkiej Brytanii. Następnie wrócił do Iranu w 1974 i uczestniczył w demonstracji przeciwko monarchii kraju. Został aresztowany i torturowany a w ostateczności pozbawiono go Irańskiego obywatelstwa i wydalono z kraju. Przez następny rok błądził po Europie w poszukiwaniu schronienia. W roku 1981 Belgia przyznała mu status uchodźcy i dała mu nowe dokumenty.

Można by pomyśleć, że to już koniec historii, jak się jednak okazuje, dokumenty zostały skradzione, a niektórzy uważają, że sam Alfred odesłał je z powrotem.

Merhan Karimi Nasseri
Źródło: nieznane (Google)

Opuścił Belgię i udał się do Francji, gdzie z powodów imigracyjnych i braku dokumentów spędził kilka lat w więzieniu. W końcu postanowił wrócić do Anglii i w jakichś sposób, bez odpowiednich dokumentów przeszedł odprawę na lotnisku we Francji i poleciał do Wielkiej Brytanii. Na lotnisku w Heathrow z powodu braku paszportu i wizy został odesłany następnym samolotem z powrotem do Francji. Tam z takiej samej przyczyny nie mógł opuścić lotniska i wejść na teren państwa. W normalnych okolicznościach taką osobę odsyła się z powrotem do kraju pochodzenia, ale jak napisałem Nasseri stracił obywatelstwo Irańskie. W ten oto sposób Sir Alfred utknął na terminalu 1 na lotnisku Charles de Gaulle na następne 18 lat.
Oczywiście były podejmowane próby ponownego nadania mu dokumentów uchodźcy, ale żeby to uczynić musiał stawić się osobiście w Belgii, a to było niemożliwe, ponieważ nie mógł opuścić lotniska. Po około 10 latach Francja i Belgia postanowiły nadać mu obywatelstwo, ale Sir Alfred odmówił podpisania dokumentów, ponieważ określały go jako Irańczyka.

Niektórzy uważają, że z czasem jego stan umysłowy się pogorszył inni, że przyzwyczaił się do takiego życia. Należy zaznaczyć, że Sir Alfred udzielał wielu wywiadów, często jednak zmieniał własną wersję historii i dlatego czytając różne artykuły, można trafić na sprzeczne informacje.

Na początku utrzymywał się z własnych oszczędności, datków turystów zafascynowanych jego historią. W 2003 otrzymał 250,000 dolarów od DreamWorks za wykorzystanie jego historii, a w roku 2004 wydał własną książkę autobiograficzną.

W 2006 roku Sir Alfred trafił do szpitala, gdzie był hospitalizowany przez pół roku, następnie zdecydował się skorzystać z oferty miejscowego schroniska dla bezdomnych.

Sprawdź także

kraty w więzieniu.

Kiedy ucieczka z więzienia nie jest nielegalna?

Ucieczka z więzienia do główna fabuła serialu Prison Break. Prawdopodobnie akcja mogłaby być ciekawsza, jeżeli rozgrywałaby się w jednym z tych państw: Niemcy, Meksyk lub Austria. Dlaczego? Ponieważ ucieczka z więzień w tych państwach jest legalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *