Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Kosmos / Skala Kardaszowa. Klasyfikacja zaawansowanych cywilizacji.

Skala Kardaszowa. Klasyfikacja zaawansowanych cywilizacji.

Strefa Dysona
Shield World Construction – Adam Burn.

Skala Kardaszowa jest metodą klasyfikującą rozwój zaawansowanych cywilizacji technicznych. Została zaproponowana w roku 1964 przez rosyjskiego astronoma Nikołaja Kardaszowa. Do obliczania skali z zaawansowania cywilizacji Kardaszow przyjąć ilość wykorzystywanej przez nią energii.

Cywilizacja typu I

Zwana także cywilizacją planetarną. Potrafi ona wykorzystywać całą energię, którą rodzima gwiazda dostarcza na planetę. Dodatkowo ma znaczną kontrolę nad środowiskiem naturalnym, może powstrzymywać trzęsienia ziemi, huragany, kontrolować pogodę itp. Aby stać się cywilizacją typu I należy osiągnąć energie na poziomie 1016 wata. Do produkcji takich ilości energii ludzkość musiałby wykorzystać:

  • Kontrolowaną syntezę termojądrową np. zimna fuzja. Aktualnie, potrafimy wywoływać reakcję termojądrową w bombach termojądrowych oraz na małą skalę w urządzeniach badawczych.
  • Antymaterie do produkcji energii, która powstaje podczas zderzania cząstek antymaterii ze zwykłą materią. Badania związane z antymaterią przeprowadzane są w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.
  • Energia odnawialna. Tutaj należy zaznaczyć, że aktualnie nie znamy sposobu na pozyskanie takiej ilości energii bez konieczności pokrycia całej planety w panelach słonecznych, a tego wolelibyśmy raczej uniknąć. Jednym z wyjść z tej sytuacji byłoby stworzenie specjalnych solarnych satelitów, które przechwytywałyby energię słoneczną i przesyłały na ziemię.
Typy-cywilizacji
wikipedia.org

Cywilizacja typu II

Cywilizacja zdolna do zbierania całej energii, która jest emitowana w postaci światła przez Słońce, czyli około 1026 wata. Do produkcji takich ilości energii cywilizacja mogłaby wykorzystać:

  • Strefę Dysona albo rój Dysona, czyli sztuczne konstrukcje wybudowane naokoło gwiazdy w celu zbierania energii.
  • „Star lifting” hipotetyczny proces, w którym cywilizacja może pozyskać energie poprzez przetworzenie masy słonecznej
  • Bardziej egzotyczne sposoby na pozyskiwanie energii związane z wykorzystaniem czarnych dziur

Cywilizacja typu III

Cywilizacja zdolna do wykorzystania energii porównywalnej z energią światła emitowanego przez Galaktykę. Wykorzystanie energii na poziomie 1036 wata. Taka cywilizacja mogłaby panować nad milionami gwiazd w galaktyce. W teorii Wielkiego Filtra jest użyta jako „przeszkoda” niepozwalająca innym cywilizacją wejść na wyższy stopień zaawansowania. Typ III mógłby:

  • wykorzystywać energię użytą do osiągnięcia poprzednich stopnia na znacznie większą skalę
  • podpiąć się pod super masywną czarną dziurę i wykorzystać jej energię
  • pozyskiwać energie z kwazarów. Kwazar to zwarte źródło ciągłego promieniowania elektromagnetycznego o ogromnej mocy, pozornie przypomina gwiazdę. W rzeczywistości jest to rodzaj aktywnej galaktyki.

Aktualnie ludzkość wykorzystuje 0,16% całkowitej energii dostępnej na Ziemi i osiągnięcie I stopnia może nam zając 100-200 lat
Skala Kardaszowa jest często wykorzystywana w utworach Sci-Fi. Filmy (Star Trek), gry (Warhammer 40,000) czy książki (Odyssey One).

Sprawdź także

Srebrna taśma

Srebrna taśma, nawet NASA uważa, że jest niezbędna.

Jeżeli coś się rusza, a nie powinno, użyj srebrnej taśmy; jeżeli nadal się rusza to …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *