Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Kosmos / Srebrna taśma, nawet NASA uważa, że jest niezbędna.

Srebrna taśma, nawet NASA uważa, że jest niezbędna.

Srebrna taśma

Jeżeli coś się rusza, a nie powinno, użyj srebrnej taśmy; jeżeli nadal się rusza to znak, że dałeś za mało taśmy.

Vesta Stoudt kobieta pracująca w jednej z fabryk napisała w roku 1943 do Roosevelta list z pomysłem na nowy sposób pakowania amunicji za pomocą materiałowej taśmy w celu zaoszczędzenia cennego czasu żołnierzy na polu bitwy. List został przekazany dalej i tak oto firma Revolite jeden z oddziałów Johnson & Johnson wynalazła srebrną taśmę klejącą (and. duck tape).

Amerykańscy żołnierze używali taśmy do wielu rzeczy w tym: naprawy okien, uszczelniania pojemników z amunicją, tymczasowego zatrzymywania krwawienia. W wojsku nie używano srebrnego koloru, ale bardziej „militarnego” koloru, jakim jest zielony.

Podczas wojny wietnamskiej taśma znowu odegrała dużą rolę. Żołnierze zaczęli nią łączyć magazynki karabinów w celu szybszego przeładowywania. Taśmą sklejano nieśmiertelniki, aby zapobiec grzechotaniu.

Jednym z ciekawszych zastosowań taśmy było załatanie dziur po kulach w łopatkach helikoptera podczas operacji Dudniący Grom (ang. Rolling Thunder). Podobne podczas I wojny w Zatoce Perskiej (ang. Gulf War) taśmy używano na uszkodzonych przez piasek łopatkach.

pojazd gwiezdny nasa
NASA/Eugene A. Cernan

Według słów jednego z inżynierów NASA, taśma jest na pokładzie każdego statku od czasów programu Gemini. NASA użyła taśmy m.in. w misji Apollo 13 do naprawienia filtru dwutlenku węgla. Taśmy użyto także podczas misji Apollo 17 na księżycu w celu naprawy osłony koła pojazdu księżycowego.

Źródło: 1

Sprawdź także

Wielki Filtr

Teoria Wielkiego Filtra. Gdzie są wszyscy?

Czy istnieją obce cywilizacje? Jeżeli tak, gdzie się znajdują? Są to pytania, na które możemy odpowiedzieć, ale nie możemy tych odpowiedzi udowodnić. Może coś powstrzymuje inteligentne cywilizacje przed ekspansją. Teoria Wielkiego Filtra wraz z paradoksem Fermiego stara się odpowiedzieć na niektóre z tych pytań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *