Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / Kosmos / Teoria Wielkiego Filtra. Gdzie są wszyscy?

Teoria Wielkiego Filtra. Gdzie są wszyscy?

Wielki Filtr
flickr.com BallyZACA

Czy istnieją obce cywilizacje? Jeżeli tak, gdzie się znajdują? Są to pytania, na które możemy odpowiedzieć, ale nie możemy tych odpowiedzi udowodnić. Może coś powstrzymuje inteligentne cywilizacje przed ekspansją. Teoria Wielkiego Filtra wraz z paradoksem Fermiego stara się odpowiedzieć na niektóre z tych pytań.

Ludzkość od momentu wynalezienia technologi obserwuje niebo w poszukiwaniu obcych cywilizacji. Co, jeżeli patrzymy w niebo tylko po to, aby udowodnić, że nikogo tam nie ma? Równanie Drake’a próbuje określić, ile cywilizacji technicznych istnieje w nasze Galaktyce. Niektórzy naukowcy uważają, że ze względu na trudność określenia wielu współczynników z tego równania, nie ma ono większego sensu. W zależności od danych wynik oscyluje od kilku do kilku milionów cywilizacji.

Inteligentne życie w naszej galaktyce, jak i całym wszechświecie jest prawdopodobne, niestety nie możemy go zobaczyć. Możliwe jest więc, że podczas procesu formowania cywilizacji na drodze staje wielkie wyzwanie. Wyzwanie, które powstrzymuje większość, o ile nie wszystkie cywilizacje przed rozprzestrzenianiem się na taką skalę, którą moglibyśmy zobaczyć – Wielki Filtr.

Wielki Filtr życia
pinterest.ca

Filtr może przybrać, różne formy i może zdarzyć się już na wczesnym etapie tworzenia życia. Może proces powstawania komórek, z których wyłoni się inteligentna forma, jest tak rzadki, że zdarzył się raz w Drodze Mlecznej. Możliwe, że filtrem jest powstanie mózgu, który posiadamy. Na naszej planecie jest wiele zwierząt posiadających ten organ. Żadne z nich nie może się pochwalić naszymi osiągnięciami.

Oczywiście te dwa proste przykłady zakładają, że Wielki Filtr jest za nami. Ludzkość jest tym szczęśliwym gatunkiem, który ominął przeszkody biologiczne. Oczywiście może to być nie prawdą i zagrożenie nadal jest przed nami. Załóżmy, że wiele cywilizacji doszło do tego momentu. Wynalezienie energii atomowej może być czynnikiem, który zniszczy naszą rasę. Sama budowa infrastruktury potrzebnej do utrzymania życia danej cywilizacji jest wyniszczająca dla środowiska planety. Ocieplenie klimatu, z którym się mierzymy, jest dobrym przykładem.

Oczywiście jest wiele innych teorii Wielkiego Filtra. Jedną z ciekawszych jest założenie istnienia cywilizacji typu 3 w skali Kardaszowa, która sprawuje władzę w naszej galaktyce i nie pozwala nowym cywilizacją na podbój kosmosu.

Sprawdź także

Srebrna taśma

Srebrna taśma, nawet NASA uważa, że jest niezbędna.

Jeżeli coś się rusza, a nie powinno, użyj srebrnej taśmy; jeżeli nadal się rusza to …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *