Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ
Strona główna / TOP / Top 5. Lista najszybszych ssaków na ziemi.

Top 5. Lista najszybszych ssaków na ziemi.

Gepard
Serisha Nagothu/500px

Lista pięciu najszybszych ssaków na ziemi wraz z krótkim opisem.

Następny Poprzedni
Molosek brazylijskiMolosek brazylijski

To nie pomyłka, najszybszy ssak wcale nie biega. Nietoperze należą do ssaków a Molosek może osiągać prędkość (poziomą) 160 km/h. Większość nietoperzy lata z prędkością 100 km/h i dopiero ostatnio zanotowano tę rekordową prędkość. Należy zaznaczyć, że niektórzy naukowcy uważają, że mógł nastąpić błąd pomiarowy i należy poczekać na dalsze informacje, zanim nadamy mu tytuł „najszybszego”

GepardGepard

Najszybszy ssak lądowy, prędkość w porywach 100 – 120 km/h. Niestety może ją utrzymać na około 60 sekund. Gepard jest sprinterem, a jego ciało zbudowane jest do takich prędkości, mają powiększone kanaliki nosowe, aby dostarczać jak największą ilości tlenu do płuc, również serce geparda jest większe, aby móc szybciej rozprowadzać tlen w organizmie.

Widłoróg amerykański

Widłoróg amerykański

Jeden z najszybszych ssaków Ameryki Północnej. Na lądzie ustępuje tylko gepardowi. Zbudowany tak, aby uciec najszybszym ssakom na ziemi. Pomimo tego, że jest wolniejszy od geparda, potrafi utrzymać tempo na dłuższych dystansach.
Maksymalna odnotowana prędkość to 95 km. Może przebiec dystans 800 metrów z prędkością 88 km/h.

Skocznik antylopiSkocznik antylopi

Ssak ten jest znany z ze swoich 2-metrowych skoków, które wykonuje ze zdenerwowania, podniecenia lub aby zaimponować wybrance. Większość drapieżników ignoruje Skocznika. Największym zagrożeniem dla naszego skoczka jest: gepard, karakal, lampart, hiena. Potrafi biec z maksymalną prędkości 88 km/h.

GnuGnu

Zwierzęta stadne, które znane są ze swoich długich migracji w czasie suchych i deszczowych sezonów. Pomimo tego, że potrafią biegać z szybkością 80 km/h, prędkość nie jest ich zaletą. Są gatunkiem stadnym i nie każdy osobnik (w szczególności młode) nadążają za stadem. Dlatego dorosłe osobniki chronią młode, drapieżniki zaś starają się odłączyć pojedyncze osobniki od stada.

Następny Poprzedni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *